Na podporu Apple ve sporu s FBI se přidávají další firmy

Apple získává ohromnou podporu mezi technologickými i jinými firmami ve sporu s FBI ohledně odemčení zašifrovaného iPhonu. Jak se bude případ vyvíjet dál?

Soud započne 22. března. Ve sporu se jedná o to, že FBI získala iPhone jednoho ze strůjců nedávného teroristického útoku, nicméně kvůli zašifrovanému disku se do něj nemůže dostat. Ve smartphonu by se mohly nacházet např. důležité kontakty zmíněného teroristy, což by mohlo pomoci s vyšetřováním. FBI tedy požádala Apple, aby vytvořil speciálně upravenou verzi iOS bez bezpečnostních prvků.

To ale Apple odmítl udělat, protože je to proti jeho zásadám a soukromí zákazníků je pro společnost jednou z priorit. FBI tedy získala soudní nařízení, aby jí Apple vyhověl. Ten ale i přes soudní příkaz stále odmítá s FBI spolupracovat a celý případ tedy skončil u soudu.

Další technologické firmy se nyní přidávají na stranu Applu a oficiálně vyplňují stížnosti. Americká vláda podle nich nemá dostatečné pravomoci na to, aby po Applu žádala odemčení zašifrovaného iPhonu. Mezi tyto firmy patří např. Google, Microsoft, Facebook, Snapchat, Mozilla a Dropbox.

Na druhé straně je americká veřejnost spíše na straně FBI. Pozůstalí po obětech teroristického útoku u soudu Apple požádali, aby vládnímu nařízení vyhověl.

Zdroj: 9to5mac.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *